Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A dependable heating upgrade with a refined, contemporary aesthetic, the DQ Heating Moto radiator in white offers an impressive 4565 BTU (ΔT50) heat output, making it perfectly suited for heating regular living rooms up to 37m² (398ft²). Measuring 1800.00 × 475.00, this radiator features 4 efficient heating sections, ensuring an even distribution of warmth throughout your space. The Moto radiator installs securely using the included wall brackets and fixings, providing peace of mind in both functionality and safety.
Its Smooth Gloss - RAL 9016 surface fits effortlessly into modern or traditional interiors, adding a touch of elegance to any room. Built in line with UK and European testing standards and covered by a 10-year guarantee, this radiator combines reliability with a commitment to quality. Bring dependable warmth to your home - add this radiator to your basket now.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Moto |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 4565 |
| BTU (Δ30) | 2351 |
| Watts (W) | 1338 |
| Watts (Δ30) | 689 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 475.00 |
| Depth (mm) | 70 |
| Projection from Wall (mm) | 100.0mm |
| Pipe Centres | 555.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 46.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 4 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Next day (order by 3pm) |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room