Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Elegant columns meet dependable heat for UK homes with the DQ Heating Newey 2 Column Horizontal Radiator. Delivering an impressive 4050 BTU (ΔT50), this radiator is perfect for heating medium-sized bedrooms or living spaces up to 32m² (344ft²). Measuring 600.00 × 999.00, it features 22 heating sections with a projection of 158.0mm, offering a substantial presence and efficient performance.
This mild steel radiator, finished with a smooth Gloss - RAL 9016 surface, fits effortlessly into both modern and traditional interiors. Designed to install neatly, it ensures a professional look and efficient heat flow. Manufactured to precise UK standards, it comes with a 10-year guarantee, providing peace of mind and long-lasting quality.
Order now and enjoy fast UK delivery with trusted Trade Radiators service.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
Best Column Radiators
How Much Water Is in a Radiator?
How to Child-Proof Your Radiators
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Newey |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 4050 |
| BTU (Δ30) | 2086 |
| Watts (W) | 1187 |
| Watts (Δ30) | 611 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 999.00 |
| Projection from Wall (mm) | 158.0mm |
| Pipe Centres | 1,079.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 95.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 22 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Next day (order by 3pm) |
| Weight (kg) | 47.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room