Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Engineered with precision and styled with subtle detailing for everyday reliability, the DQ Heating Pica Designer Horizontal Radiator in Anthracite is an excellent choice for enhancing your home's comfort and style. Rated at 4980 BTU (ΔT50), it's perfect for medium living rooms or double bedrooms, covering spaces up to 40m² (431ft²). Measuring 600.00 × 1015.00 mm, this radiator features 12 heating sections, ensuring efficient heat distribution.
Its clean Textured - RAL 7016 finish is designed to complement a wide range of UK interiors. Designed to install neatly, the Pica radiator ensures both a professional look and efficient heat flow. Manufactured to precise UK standards, it comes with a reassuring 10-year guarantee.
Order today and enjoy reliable heating that lasts for years to come.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Pica |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Textured - RAL 7016 |
| BTU (Δ50) | 4980 |
| BTU (Δ30) | 2565 |
| Watts (W) | 1460 |
| Watts (Δ30) | 752 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1015.00 |
| Projection from Wall (mm) | 105.0mm |
| Pipe Centres | 1,095.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 69.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 12 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Next day (order by 3pm) |
| Weight (kg) | 9.000000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room