Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Timeless proportions and quality materials ensure the DQ Heating Vulcano radiator performs as well as it looks. With an impressive output of 4845 BTU (ΔT50), this designer vertical radiator efficiently heats medium-sized bedrooms or living spaces up to 39m² (420ft²). Measuring 1471.00 × 400.00, the Vulcano boasts 10 heating sections and a sleek projection of 98.0mm.
Its Matt Black finish with a Smooth Fine Texture surface fits effortlessly into both modern and traditional interiors. Supplied ready for connection to your existing wet heating system, this radiator offers both style and practicality. Fully certified to EN442, it guarantees verified performance and long-term reliability under a 10-year warranty.
Discover lasting comfort - order your new radiator online today.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Vulcano |
| Colour | Matt Black |
| Finish | Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 4845 |
| BTU (Δ30) | 2495 |
| Watts (W) | 1420 |
| Watts (Δ30) | 731 |
| Height (mm) | 1471.00 |
| Width (mm) | 400.00 |
| Projection from Wall (mm) | 98.0mm |
| Pipe Centres | 480.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 60.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 10 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 30.000000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room