Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The DQ Heating Vulcano radiator in Matt Black presents a perfect blend of style and efficiency for your home. With a powerful heat output of 2968 BTU (ΔT50), it is ideal for keeping small to medium living areas, up to 24m² (258ft²), comfortably warm. Measuring 600mm in height and 571mm in width, this wall-mounted radiator features a sleek Fine Texture finish, offering a modern yet familiar touch to any room.
Crafted from durable mild steel with a thickness of 1.25mm, the Vulcano is built to last. It also boasts 15 heating sections and is supported by a robust 10-year guarantee, ensuring peace of mind. Certified to EN442 standards, this unit promises quality and reliability.
Upgrade your space with a radiator that blends classic design and modern comfort.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Vulcano |
| Colour | Matt Black |
| Finish | Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 2968 |
| BTU (Δ30) | 1529 |
| Watts (W) | 870 |
| Watts (Δ30) | 448 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 571.00 |
| Projection from Wall (mm) | 90.0mm |
| Pipe Centres | 535.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 52.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 15 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 18.000000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room