Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The DQ Heating Vulcano designer vertical radiator in Matt White offers a sophisticated heating solution for your home. With an impressive heat output of 5835 BTU (ΔT50), it effectively warms generous living spaces up to 47m² (506ft²), making it perfect for larger double bedrooms or spacious living rooms. Measuring 1771.00 × 400.00 mm, this wall-mounted radiator features 10 heating sections, ensuring efficient heat distribution.
Its Fine Texture finish adds depth and warmth to your room's style, while its design allows for a professional installation that optimizes heat flow. Manufactured to precise UK standards, it comes with a 10-year guarantee, offering peace of mind and lasting performance. Backed by Trade Radiators' Price Match Promise, if you find it cheaper elsewhere, we'll beat it.
Add this radiator to your basket today and experience Trade Radiators' trusted performance.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Vulcano |
| Colour | Matt White |
| Finish | Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 5835 |
| BTU (Δ30) | 3005 |
| Watts (W) | 1710 |
| Watts (Δ30) | 881 |
| Height (mm) | 1771.00 |
| Width (mm) | 400.00 |
| Projection from Wall (mm) | 98.0mm |
| Pipe Centres | 480.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 60.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 10 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 36.000000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room