Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Built to perform and designed to impress, the DQ Heating Vulcano radiator enhances both comfort and décor. With an impressive heat output of 11669 BTU (ΔT50), it is perfect for maintaining comfort in expansive living spaces up to 93m² (1001ft²). Measuring 1971.00 × 720.00 mm and featuring 18 heating sections, this designer vertical radiator in Matt White offers both style and efficiency.
The radiator is compatible with all conventional UK central heating setups, ensuring smooth integration into your home. Its resilient Fine Texture coating lends a smooth, polished appearance, adding a touch of elegance to any room. UKCA and CE approved, it comes with a 10-year guarantee, providing peace of mind for your investment.
Discover lasting comfort - order your new radiator online today.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Vulcano |
| Colour | Matt White |
| Finish | Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 11669 |
| BTU (Δ30) | 6010 |
| Watts (W) | 3420 |
| Watts (Δ30) | 1761 |
| Height (mm) | 1971.00 |
| Width (mm) | 720.00 |
| Projection from Wall (mm) | 98.0mm |
| Pipe Centres | 800.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 60.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 18 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 72.000000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room