Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Designed to balance strong heat output with a clean, modern profile, the DQ Heating Vulcano Designer Vertical Double Radiator in Matt White is an exceptional choice for large open areas or combined living spaces. With a powerful 12966 BTU (ΔT50) heat output, it efficiently warms spaces up to 104m² (1119ft²), ensuring comfort in spacious environments. Measuring 1971.00 × 800.00 mm and featuring 20 heating sections, this radiator combines form and function seamlessly.
Its resilient Fine Texture coating provides a smooth, polished appearance that enhances any interior décor. Built in line with UK and European testing standards, it is suitable for use with all conventional wet heating circuits and combi boilers, ensuring reliable performance. Covered by a 10-year guarantee, the Vulcano promises both quality and longevity.
Buy online securely and enjoy a warmer, more inviting home.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Vulcano |
| Colour | Matt White |
| Finish | Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 12966 |
| BTU (Δ30) | 6677 |
| Watts (W) | 3800 |
| Watts (Δ30) | 1957 |
| Height (mm) | 1971.00 |
| Width (mm) | 800.00 |
| Projection from Wall (mm) | 98.0mm |
| Pipe Centres | 880.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 60.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 20 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 80.000000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room