Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A dependable heating upgrade with a refined column aesthetic, the Nordic Oslo 2 Column radiator offers both style and efficiency. With an impressive 2340 BTU heat output, it's ideally suited for compact living areas or home offices up to 19m² (205ft²). Measuring 300.00 × 1374.00, this radiator features 30 heating sections and is crafted from durable mild steel.
It boasts a Gloss finish that feels modern yet familiar, enhancing any room's decor. Built in line with UK and European testing standards, this radiator is backed by a 15-year guarantee, ensuring long-term reliability. The Nordic Oslo installs securely using the included wall brackets and fixings, providing peace of mind.
Transform your home with a radiator built for comfort and crafted for quality.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Nordic Radiators
Useful links & helpful articles:
Video: How to Install a Column Radiator
How Much Water Is in a Radiator?
How Efficient Are Column Radiators?
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | Custom Colour |
| Finish | Gloss (unless specified) |
| BTU (Δ50) | 2340 |
| BTU (Δ30) | 1205 |
| Watts (W) | 686 |
| Watts (Δ30) | 353 |
| Height (mm) | 300.00 |
| Width (mm) | 1374.00 |
| Projection from Wall (mm) | 97.0 - 107.0mm |
| Pipe Centres | 1,454.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 65.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 8 weeks |
| Weight (kg) | 15.550000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room