Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Nordic Oslo 2 Column Curved Horizontal Radiator, available in a Custom Colour, offers an impressive heat output of 3060 BTU (ΔT50), making it ideal for heating medium-sized spaces up to 24m² (258ft²) such as regular bedrooms or living rooms. With dimensions of 400.00mm in height and 1374.00mm in width, it features 30 heating sections and a projection of 97.0 - 107.0mm. This wall-mounted radiator is supplied ready for connection to your existing wet heating system, ensuring compatibility with your home.
The high-quality Gloss finish provides a premium and durable surface, adding a touch of elegance to any room. Built in line with UK and European testing standards, it comes with the assurance of a 15-year guarantee. Transform your home with a radiator built for comfort and crafted for quality.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Nordic Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Turn a Radiator Off
How to Hide Vertical Radiator Pipes
Video: How to Install a Column Radiator
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | Custom Colour |
| Finish | Gloss (unless specified) |
| BTU (Δ50) | 3060 |
| BTU (Δ30) | 1576 |
| Watts (W) | 897 |
| Watts (Δ30) | 462 |
| Height (mm) | 400.00 |
| Width (mm) | 1374.00 |
| Projection from Wall (mm) | 97.0 - 107.0mm |
| Pipe Centres | 1,454.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 65.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 8 weeks |
| Weight (kg) | 17.280000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room