Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Introducing the Nordic Oslo 2 Column radiator, an ideal heating solution for your home. With a substantial heat output of 4080 BTU (ΔT50), this radiator is perfectly suited for warming regular living rooms or medium-sized bedrooms up to 33m² (355ft²). Measuring 400.00 × 1824.00, its 40 heating sections ensure efficient heat distribution throughout the space.
The radiator's custom colour finish in Gloss (unless specified) offers a versatile look that complements both light and dark décor schemes, enhancing your room's aesthetic appeal. Engineered for durability and long-term stability once mounted, this radiator is both UKCA and CE approved, giving you peace of mind with a 15-year guarantee. Discover lasting comfort - order your new column radiator online today.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Nordic Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Turn a Radiator Off
How to Hide Vertical Radiator Pipes
How to Hide Your Radiator Pipes
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | Custom Colour |
| Finish | Gloss (unless specified) |
| BTU (Δ50) | 4080 |
| BTU (Δ30) | 2102 |
| Watts (W) | 1196 |
| Watts (Δ30) | 616 |
| Height (mm) | 400.00 |
| Width (mm) | 1824.00 |
| Projection from Wall (mm) | 97.0 - 107.0mm |
| Pipe Centres | 1,904.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 65.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 40 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 8 weeks |
| Weight (kg) | 23.040000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room