Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
This column radiator brings balanced heating power together with understated design for a reliable, all-round home solution. With 2340 BTU (ΔT50), this radiator maintains consistent warmth in compact living rooms up to 19m² (205ft²). Measuring 300.00 × 1374.00, and featuring 30 heating sections, it ensures efficient heat distribution across your space.
The high-quality Gloss - RAL 9016 finish provides a premium, long-lasting surface, adding elegance to any room. Designed to fit seamlessly onto most modern and traditional plumbing systems, it ensures straightforward integration into your home. Fully certified to EN442, this radiator guarantees verified performance and long-term reliability, all backed by a 15-year guarantee.
From Trade Radiators' extensive range, making heating solutions easier since 2007. Order securely online and enjoy fast, tracked UK delivery.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Nordic Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Remove a Radiator
How to Hide Your Radiator Pipes
How Efficient Are Column Radiators?
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 2340 |
| BTU (Δ30) | 1205 |
| Watts (W) | 686 |
| Watts (Δ30) | 353 |
| Height (mm) | 300.00 |
| Width (mm) | 1374.00 |
| Projection from Wall (mm) | 97.0 - 107.0mm |
| Pipe Centres | 1,454.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 65.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 6 weeks |
| Weight (kg) | 15.550000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room