Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Timeless proportions and high-grade materials ensure this radiator performs as well as it looks. The Nordic Oslo 2 Column radiator, finished in a stylish Gloss - RAL 9016 tone, offers a powerful 3672 BTU (ΔT50) heat output, effectively warming regular bedrooms or living rooms up to 29m² (312ft²). Measuring 400.00 × 1644.00mm, this wall-mounted mild steel radiator features 36 heating sections, ensuring efficient distribution of warmth.
With mounting brackets and fixings included, it allows for a secure setup in your living space. Fully certified to EN442, it promises verified performance and long-term reliability, backed by a 15-year guarantee. Enjoy quality, performance, and fast delivery - shop this radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Nordic Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
Video: How to Install a Column Radiator
Best Column Radiators
How to Turn a Radiator Off
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 3672 |
| BTU (Δ30) | 1891 |
| Watts (W) | 1076 |
| Watts (Δ30) | 554 |
| Height (mm) | 400.00 |
| Width (mm) | 1644.00 |
| Projection from Wall (mm) | 97.0 - 107.0mm |
| Pipe Centres | 1,724.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 65.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 36 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 6 weeks |
| Weight (kg) | 20.740000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room