Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
With a robust heat output of 4263 BTU, the Nordic Oslo White 2 Column Radiator is designed to efficiently warm spaces up to 34m² (366ft²), making it an ideal choice for regular bedrooms or living rooms. Measuring 600mm in height and 1331mm in width, this wall-mounted radiator features 29 heating sections that ensure even heat distribution across your room. The radiator's high-quality Gloss - RAL 9016 finish offers a premium, long-lasting surface that complements any interior décor.
It installs securely using the included wall brackets and fixings, and you can trust its durability with a 15-year guarantee. Fully compliant with EN442 certification standards, this radiator not only delivers reliable performance but also peace of mind. Add this radiator to your basket today and experience Trade Radiators' trusted performance.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Nordic Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Remove a Radiator
How to Turn a Radiator Off
How to Hide Your Radiator Pipes
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 4263 |
| BTU (Δ30) | 2191 |
| Watts (W) | 1247 |
| Watts (Δ30) | 642 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1331.00 |
| Projection from Wall (mm) | 97.0 - 107.0mm |
| Pipe Centres | 1,411.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 64.0 - 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 29 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 23.200000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room