Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Introducing the Nordic Oslo 2 Column Radiator, expertly crafted to ensure your comfort with a heat output of 2793 BTU (ΔT50), making it perfect for maintaining a cosy atmosphere in spaces up to 22m² (237ft²). Measuring 600.00 × 881.00mm, this radiator features 19 heating sections that not only provide reliable performance but also add a touch of elegance to any room with its sleek design. Finished in a Gloss - RAL 9016, the Oslo radiator combines modern aesthetics with a familiar warmth, promising to enhance the look of your small bedrooms or home offices.
Fully certified to EN442 standards, it assures long-term reliability, backed by a 15-year guarantee. Supplied ready for connection to your existing wet heating system, it integrates seamlessly into your home. Order now and enjoy fast UK delivery with the trusted service of Trade Radiators.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Nordic Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How Efficient Are Column Radiators?
How to Turn a Radiator Off
Video: How to Install a Column Radiator
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 2793 |
| BTU (Δ30) | 1436 |
| Watts (W) | 817 |
| Watts (Δ30) | 421 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 881.00 |
| Projection from Wall (mm) | 97.0 - 107.0mm |
| Pipe Centres | 961.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 64.0 - 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 19 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 15.200000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room