Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A dependable heating upgrade with a refined column aesthetic, the Nordic Oslo 2 Column Radiator in White delivers an impressive 1593 BTU (ΔT50), making it perfect for heating compact living spaces of up to 13m² (140ft²). Measuring 750mm × 431mm, this radiator features 9 heating sections and is designed to enhance everyday living areas with its contemporary yet timeless Gloss - RAL 9016 finish. For a secure setup, mounting brackets and fixings are included, ensuring the radiator is firmly attached to your wall.
Manufactured to precise UK standards, this product comes with a robust 15-year guarantee, providing peace of mind for years to come. Fast delivery is available to all mainland UK addresses, allowing you to enjoy your new radiator quickly. Warm up your living space - order this column radiator with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Nordic Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
Best Column Radiators
How Much Water Is in a Radiator?
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 1593 |
| BTU (Δ30) | 822 |
| Watts (W) | 468 |
| Watts (Δ30) | 241 |
| Height (mm) | 750.00 |
| Width (mm) | 431.00 |
| Projection from Wall (mm) | 97.0 - 107.0mm |
| Pipe Centres | 511.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 64.0 - 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 9 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 9.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room