Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Strong heat performance in a clean, column-led design, the Nordic Oslo 3 Column Radiator in Raw Metal Lacquered is a striking addition to any room. With an impressive heat output of 4524 BTU (ΔT50), it ensures that living areas up to 36m² (388ft²) remain consistently cosy. Measuring 500.00 × 1196.00 with a projection of 125.0mm, this radiator features 26 heating sections that are crafted for both efficiency and style.
Completed with a Lacquered finish that feels modern yet familiar, the Oslo radiator is engineered for durability and long-term stability once mounted. Fully UKCA and CE approved, it is backed by a 15-year guarantee for your peace of mind. Warm up your living space - order this column radiator with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Nordic Radiators
Useful links & helpful articles:
Video: How to Install a Column Radiator
How Much Water Is in a Radiator?
How Efficient Are Column Radiators?
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | Raw Metal Lacquered |
| Finish | Lacquered |
| BTU (Δ50) | 4524 |
| BTU (Δ30) | 2330 |
| Watts (W) | 1326 |
| Watts (Δ30) | 683 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 1196.00 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0mm |
| Pipe Centres | 1,276.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 26 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 26.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room