Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A dependable heating upgrade with a refined column aesthetic, the Nordic Oslo 3 Column Radiator in Raw Metal Lacquered brings both style and efficiency to your home. With a powerful 1392 BTU heat output, this radiator is designed to provide targeted warmth for compact spaces like under-stair cupboards or utility rooms up to 11m² (118ft²). Measuring 500.00 × 386.00, this radiator features 8 heating sections that ensure consistent warmth throughout the space.
Expertly finished in Lacquered for a refined, sleek aesthetic, it connects directly to your flow and return pipework for dependable operation. Meeting EN442 certification standards, this radiator comes with a robust 15-year guarantee, assuring long-term reliability. Enjoy fast UK delivery from Trade Radiators, a trusted name since 2007.
Add dependable warmth to your home with one quick order.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Nordic Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Hide Your Radiator Pipes
Video: How to Install a Column Radiator
How to Hide Vertical Radiator Pipes
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | Raw Metal Lacquered |
| Finish | Lacquered |
| BTU (Δ50) | 1392 |
| BTU (Δ30) | 717 |
| Watts (W) | 408 |
| Watts (Δ30) | 210 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 386.00 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0mm |
| Pipe Centres | 466.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 8.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room