Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Nordic Oslo 3 Column Radiator in white offers a timeless column design that delivers reliable warmth for everyday living. With an impressive 5742 BTU (ΔT50) heat output, this radiator is perfect for warming sizeable bedrooms or spacious living areas up to 46m² (495ft²). Measuring 500mm in height and 1511mm in width, it incorporates 33 heating sections, ensuring efficient heat distribution.
Crafted from mild steel, its robust construction is complemented by a clean Gloss - RAL 9016 finish, designed to seamlessly blend with a wide range of UK interiors. Suitable for use with all conventional wet heating circuits and combi boilers, the Oslo radiator promises long-term reliability, fully certified to EN442 standards. Quality you can trust from Trade Radiators, backed by a 15-year guarantee.
Choose your preferred size and finish, then buy online with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Nordic Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Remove a Radiator
How to Turn a Radiator Off
How to Child-Proof Your Radiators
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 5742 |
| BTU (Δ30) | 2957 |
| Watts (W) | 1683 |
| Watts (Δ30) | 867 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 1511.00 |
| Projection from Wall (mm) | 133.0 - 143.0mm |
| Pipe Centres | 1,591.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 82.0 - 92.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 33 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 33.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room