Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Designed to look good and heat well - every day. The Nordic Oslo 3 Column Radiator in a stylish Gloss - RAL 9016 finish not only enhances your décor but also delivers powerful heating. With an impressive output of 6438 BTU (ΔT50), it's perfect for keeping large bedrooms or spacious living rooms up to 52m² (560ft²) warm and comfortable.
This wall-mounted radiator measures 500.00 × 1691.00 and features 37 heating sections for efficient heat distribution. It is fully certified to EN442 standards, ensuring verified performance and long-term reliability under a 15-year guarantee. The radiator connects directly to your flow and return pipework, providing dependable operation.
Upgrade your space with dependable heating - shop this column radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Nordic Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How Much Water Is in a Radiator?
How to Turn a Radiator Off
Best Column Radiators
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 6438 |
| BTU (Δ30) | 3316 |
| Watts (W) | 1887 |
| Watts (Δ30) | 972 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 1691.00 |
| Projection from Wall (mm) | 133.0 - 143.0mm |
| Pipe Centres | 1,771.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 82.0 - 92.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 37 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 37.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room