Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Discover the perfect blend of style and efficiency with the Nordic Oslo 3 Column radiator in a sleek white gloss finish (RAL 9016). Rated at an impressive 3132 BTU (ΔT50), it's ideal for warming medium-sized living rooms or double bedrooms up to 25m² (269ft²). Its dimensions of 500.00 × 836.00 mm ensure a substantial presence without overwhelming your space, while 18 heating sections guarantee optimal heat distribution.
Crafted from durable mild steel, this wall-mounted radiator is supplied ready for connection to your existing wet heating system. The gloss finish not only adds a touch of subtle character but also makes it easy to maintain. Certified to EN442 standards and backed by a 15-year guarantee, the Nordic Oslo promises reliability and longevity.
Enjoy quality, performance, and fast delivery - shop this radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Nordic Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Child-Proof Your Radiators
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
How Much Water Is in a Radiator?
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 3132 |
| BTU (Δ30) | 1613 |
| Watts (W) | 918 |
| Watts (Δ30) | 473 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 836.00 |
| Projection from Wall (mm) | 133.0 - 143.0mm |
| Pipe Centres | 916.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 82.0 - 92.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 18 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 18.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room