Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Nordic Oslo 3 Column Radiator in a pristine white gloss finish is an excellent choice for those seeking both style and efficiency. With an impressive heat output of 7790 BTU (ΔT50), it is perfect for warming up large living spaces up to 62m² (667ft²), making it ideal for spacious living rooms or bedrooms. Measuring 600mm in height and 1736mm in width, this radiator offers ample coverage with its 38 heating sections.
The high-quality Gloss - RAL 9016 finish ensures a premium, long-lasting surface that will complement any interior decor. Fully certified to EN442 standards, this radiator guarantees reliable performance and comes with a 15-year warranty. Enjoy quality, performance, and fast delivery - shop this radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Nordic Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Remove a Radiator
Best Column Radiators
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 7790 |
| BTU (Δ30) | 4006 |
| Watts (W) | 2280 |
| Watts (Δ30) | 1174 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1736.00 |
| Projection from Wall (mm) | 133.0 - 143.0mm |
| Pipe Centres | 1,816.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 82.0 - 92.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 38 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 41.800000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room