Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Built to perform and designed to impress, the Nordic Oslo 3 Column Radiator delivers steady warmth while enhancing the look of your living space. Rated at 2460 BTU (ΔT50), it's ideal for compact living areas or home offices up to 20m² (215ft²). This radiator measures 600.00 × 566.00 mm and features 12 heating sections, ensuring efficient heat distribution.
Can be installed on new or existing pipework with minimal adjustment, making it a versatile choice for various setups. The high-quality Gloss - RAL 9016 finish ensures a premium, long-lasting surface that complements any interior. UKCA and CE approved, this radiator comes with a reassuring 15-year guarantee.
Backed by Trade Radiators' Price Match Promise, if you find it cheaper elsewhere, we'll beat it. Add this radiator to your basket today and experience Trade Radiators' trusted performance.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Nordic Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Turn a Radiator Off
How Much Water Is in a Radiator?
How to Hide Vertical Radiator Pipes
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 2460 |
| BTU (Δ30) | 1265 |
| Watts (W) | 720 |
| Watts (Δ30) | 371 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 566.00 |
| Projection from Wall (mm) | 133.0 - 143.0mm |
| Pipe Centres | 646.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 82.0 - 92.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 12 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 13.200000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room