Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Nordic Oslo 3 Column Radiator in white offers a sleek solution for your heating needs. Delivering 1260 BTU (ΔT50), it efficiently warms compact spaces up to 10m² (108ft²), making it perfect for small storage areas or utility rooms. This wall-mounted radiator, with dimensions of 750.00 × 251.00, seamlessly fits into your space while its Gloss - RAL 9016 finish provides a modern yet familiar aesthetic.
Engineered for compatibility with both new and existing pipework, its 5 heating sections ensure consistent warmth. Certified with UKCA and CE approvals, it's backed by a 15-year guarantee for added peace of mind. Rated Excellent by over 7,318 customers, this Nordic radiator is a trusted choice for reliable heating.
Click to order and start enjoying steady, comfortable heat in days.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Nordic Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Remove a Radiator
How Efficient Are Column Radiators?
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 1260 |
| BTU (Δ30) | 650 |
| Watts (W) | 370 |
| Watts (Δ30) | 191 |
| Height (mm) | 750.00 |
| Width (mm) | 251.00 |
| Projection from Wall (mm) | 133.0 - 143.0mm |
| Pipe Centres | 331.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 82.0 - 92.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 5 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 7.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room