Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
You're knowledgeable about data until October 2023. The Nordic Oslo 3 Column Radiator is an excellent choice for small bedrooms or studies, offering a robust 1764 BTU heat output to efficiently warm spaces up to 14m² (151ft²). Measuring 750.00 × 341.00, this radiator not only delivers warmth but also style, thanks to its high-quality Gloss - RAL 9016 finish ensuring a premium, long-lasting surface.
Constructed from mild steel, this wall-mounted unit features 7 heating sections, making it both durable and effective. Designed with precision pipe centres, it allows for straightforward alignment and fitting, providing peace of mind during installation. UKCA and CE approved, this radiator comes with a reassuring 15-year guarantee, underscoring its reliability.
Add dependable warmth to your home with one quick order.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Nordic Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How Much Water Is in a Radiator?
How to Turn a Radiator Off
How Efficient Are Column Radiators?
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 1764 |
| BTU (Δ30) | 910 |
| Watts (W) | 518 |
| Watts (Δ30) | 267 |
| Height (mm) | 750.00 |
| Width (mm) | 341.00 |
| Projection from Wall (mm) | 133.0 - 143.0mm |
| Pipe Centres | 421.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 82.0 - 92.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 7 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 9.800000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room