Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A versatile column radiator that balances output and style, the Nordic Oslo 4 Column design offers a remarkable heat output of 8107 BTU (ΔT50), making it ideal for heating very spacious rooms of up to 65m² (700ft²). Measuring 500mm in height and 1646mm in width, this wall-mounted radiator is crafted from durable mild steel and features 36 heating sections to ensure efficient heat distribution. Its stylish Gloss - RAL 9016 finish integrates seamlessly with existing furniture and fittings, adding a sleek touch to any sizeable living space or dining room.
Designed to install neatly, it ensures both a professional look and effective heat flow. Built in line with UK and European testing standards, it comes with a reassuring 15-year guarantee. Discover lasting comfort - order your new column radiator online today.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
4 Column Radiators
Nordic Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
Video: How to Install a Column Radiator
How to Child-Proof Your Radiators
How to Turn a Radiator Off
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 8107 |
| BTU (Δ30) | 4175 |
| Watts (W) | 2376 |
| Watts (Δ30) | 1224 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 1646.00 |
| Projection from Wall (mm) | 171.0 - 181.0mm |
| Pipe Centres | 1,726.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 102.0 - 112.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 36 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 55.370000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room