Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Nordic Oslo White Gloss radiator is expertly crafted to deliver 3458 BTU (ΔT50), making it an ideal heating solution for regular living rooms up to 28m² (301ft²). Measuring 600.00 × 611.00mm, this 4-column radiator features 13 sections, ensuring efficient and consistent heat distribution. Built to comply with UK and European standards, it is backed by a 15-year guarantee, offering peace of mind and reliability.
The radiator is supplied ready for connection to your existing wet heating system, ensuring seamless integration into your home. Its Gloss - RAL 9016 finish provides a versatile look that complements both light and dark décor schemes, adding a touch of elegance to your space. Upgrade your space with dependable heating - shop this column radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
4 Column Radiators
Nordic Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
Best Column Radiators
How to Hide Your Radiator Pipes
How to Hide Vertical Radiator Pipes
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 3458 |
| BTU (Δ30) | 1782 |
| Watts (W) | 1014 |
| Watts (Δ30) | 522 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 611.00 |
| Projection from Wall (mm) | 171.0 - 181.0mm |
| Pipe Centres | 691.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 102.0 - 112.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 13 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 19.990000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room