Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Nordic Oslo 4 Column Radiator is expertly designed to deliver an impressive 7872 BTU (ΔT50), making it ideal for heating expansive bedrooms or living spaces up to 63m² (678ft²). Measuring 750.00 × 1106.00, this wall-mounted radiator features 24 heating sections, ensuring ample warmth and efficiency. Finished in a contemporary yet timeless Gloss - RAL 9016, this radiator not only enhances everyday living areas but also blends seamlessly with a variety of interior styles.
Precision-manufactured to UK standards, it offers the reliability you expect, complete with a 15-year guarantee. Its sleek design mounts flush to the wall, providing a clean, space-efficient finish that suits modern homes. Discover lasting comfort - order your new column radiator online today.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
4 Column Radiators
Nordic Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Remove a Radiator
How to Hide Your Radiator Pipes
How Efficient Are Column Radiators?
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 7872 |
| BTU (Δ30) | 4049 |
| Watts (W) | 2304 |
| Watts (Δ30) | 1187 |
| Height (mm) | 750.00 |
| Width (mm) | 1106.00 |
| Projection from Wall (mm) | 171.0 - 181.0mm |
| Pipe Centres | 1,186.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 102.0 - 112.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 24 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 45.430000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room