Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
This column radiator blends traditional design with modern efficiency to provide your room with the consistent comfort it needs. With an impressive output of 3280 BTU (ΔT50), it is perfect for keeping living areas of up to 26m² (280ft²) consistently cosy. Measuring 750.00 × 476.00 with 10 heating sections, this Nordic Oslo radiator is expertly finished in Gloss - RAL 9016 for a refined, versatile aesthetic.
It is fully certified to EN442, guaranteeing verified performance and long-term reliability with a 15-year guarantee. Supplied ready for connection to your existing wet heating system, this radiator ensures hassle-free integration into your home heating setup. Rated excellent by over 7,318 customers with an average of 4.7 reviews, you can trust this radiator to deliver satisfaction and warmth.
Shop now and keep your home perfectly warm all season long.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
4 Column Radiators
Nordic Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Hide Vertical Radiator Pipes
How to Turn a Radiator Off
Best Column Radiators
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 3280 |
| BTU (Δ30) | 1687 |
| Watts (W) | 960 |
| Watts (Δ30) | 494 |
| Height (mm) | 750.00 |
| Width (mm) | 476.00 |
| Projection from Wall (mm) | 171.0 - 181.0mm |
| Pipe Centres | 556.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 102.0 - 112.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 10 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 18.930000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room