Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A classic column profile with the output to keep living spaces comfortable, the Nordic Oslo 4 Column Radiator in white delivers a powerful 5904 BTU (ΔT50) heat output, making it perfect for larger spaces up to 47m² (506ft²). Measuring 750.00 × 836.00, it features 18 heating sections to ensure even distribution of warmth through your spacious living rooms or dining areas. Crafted with a Gloss - RAL 9016 coating, this radiator offers a sleek, lasting appearance.
Built in line with UK and European testing standards, it is covered by a 15-year guarantee, providing peace of mind and reliability. Installs securely using the included wall brackets and fixings, it is backed by Trade Radiators' Price Match Promise, ensuring you get the best deal. Add this radiator to your basket today and experience Trade Radiators' trusted performance.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Nordic Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
Best Column Radiators
How to Child-Proof Your Radiators
How Much Water Is in a Radiator?
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 5904 |
| BTU (Δ30) | 3036 |
| Watts (W) | 1728 |
| Watts (Δ30) | 890 |
| Height (mm) | 750.00 |
| Width (mm) | 836.00 |
| Projection from Wall (mm) | 171.0 - 181.0mm |
| Pipe Centres | 916.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 102.0 - 112.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 18 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 34.070000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room