Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Balanced heating power and understated design make the Nordic Omega radiator a reliable, all-round solution for your home. With an impressive 2774 BTU (ΔT50), this sleek aluminium radiator efficiently warms small bedrooms or studies up to 22m² (237ft²). Measuring 1646.00 × 260.00mm and featuring three heating sections, it combines functionality with style.
The radiator is finished in a Gloss - RAL 9010, adding depth and warmth to any room, while its wall-mounted design ensures a seamless fit in compact spaces. Suitable for use with all conventional wet heating circuits and combi boilers, this radiator is manufactured to precise UK standards and comes with a reassuring 15-year guarantee. Shop now and keep your home perfectly warm all season long.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Omega |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9010 |
| BTU (Δ50) | 2774 |
| BTU (Δ30) | 1429 |
| Watts (W) | 813 |
| Watts (Δ30) | 419 |
| Height (mm) | 1646.00 |
| Width (mm) | 260.00 |
| Projection from Wall (mm) | 114.0 - 118.0mm |
| Pipe Centres | 340.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 67.0 - 71.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 3 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 15 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room