Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Nordic Flat Designer Radiator in White offers a powerful heating solution with a heat output of 3637 BTU, making it an ideal choice for warming regular living rooms or medium-sized bedrooms up to 29m² (312ft²). This radiator measures 1820.00mm in height and 540.00mm in width, providing efficient coverage with its 7 heating sections. Crafted with a Gloss - RAL 9016 finish, it combines a sleek and modern appearance with long-lasting durability.
Supplied ready for connection to your existing wet heating system, it promises ease of installation while maintaining high performance. Fully certified to EN442 and backed by a 15-year guarantee, the Nordic Flat range offers reliability and peace of mind. Choose your preferred size and finish, then buy online with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Flat |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 3637 |
| BTU (Δ30) | 1873 |
| Watts (W) | 1066 |
| Watts (Δ30) | 549 |
| Height (mm) | 1820.00 |
| Width (mm) | 540.00 |
| Projection from Wall (mm) | 79.0 - 89.0mm |
| Pipe Centres | 456.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 55.0 - 65.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Tube Diameter | 70 x 11 |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 7 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 15 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room