Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Even heat distribution from a durable build designed for long-term use, the Nordic Flat designer radiator in white offers a stylish solution for your heating needs. Rated at 2300 BTU (ΔT50), this radiator is perfect for compact living areas or home offices up to 18m² (194ft²). Measuring 2020.00 × 312.00 with four heating sections, it seamlessly integrates into any conventional UK central heating setup.
Its sleek Gloss - RAL 9016 finish provides a contemporary yet timeless touch, enhancing any everyday living area. Built in line with UK and European testing standards, this radiator is backed by a 15-year guarantee, ensuring peace of mind. Upgrade your space with a radiator that blends classic design and modern comfort.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Flat |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 2300 |
| BTU (Δ30) | 1184 |
| Watts (W) | 674 |
| Watts (Δ30) | 347 |
| Height (mm) | 2020.00 |
| Width (mm) | 312.00 |
| Projection from Wall (mm) | 79.0 - 89.0mm |
| Pipe Centres | 228.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 55.0 - 65.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Tube Diameter | 70 x 11 |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 4 |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 15 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room