Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Balanced heating power and understated design make the Nordic Flat radiator a reliable, all-round solution. Delivering an impressive 4200 BTU, this radiator is perfect for regular living rooms or bedrooms up to 34m² (366ft²). Its sleek design measures 1800mm in height and 400mm in width, with a projection of 106.0mm, ensuring it fits seamlessly into your space.
The distinctive Gloss - RAL 9016 finish elevates the overall look of your living area while maintaining a classic, clean aesthetic. Manufactured to precise UK standards and backed by a 15-year guarantee, this radiator provides peace of mind alongside its heating efficiency. It is quick to install and align, thanks to consistent UK spacing standards, ensuring a hassle-free experience.
Get the warmth you need and the look you want - buy now.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Flat |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 4200 |
| BTU (Δ30) | 2163 |
| Watts (W) | 1231 |
| Watts (Δ30) | 634 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 400.00 |
| Projection from Wall (mm) | 106.0mm |
| Pipe Centres | 480.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 65.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Panel Type | Type 21 |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 15 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room