Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A reliable radiator that delivers steady warmth for everyday living, the Nordic Flat Panel in White offers exceptional heating performance with a powerful output of 6766 BTU (ΔT50). It is designed to maintain comfort in substantial living rooms up to 54m² (581ft²), making it perfect for larger spaces like spacious living rooms or dining areas. Measuring 2000.00 × 600.00 with a projection of 106.0mm, this wall-mounted radiator is crafted from mild steel, ensuring durability and efficiency.
Finished in Gloss - RAL 9016, it brings depth and warmth to your chosen room style, seamlessly integrating into any decor. This radiator connects directly to your flow and return pipework for dependable operation, and is backed by a 15-year guarantee, ensuring long-term peace of mind. Bring dependable warmth to your home - add this radiator to your basket now.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Flat |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 6766 |
| BTU (Δ30) | 3484 |
| Watts (W) | 1983 |
| Watts (Δ30) | 1021 |
| Height (mm) | 2000.00 |
| Width (mm) | 600.00 |
| Projection from Wall (mm) | 106.0mm |
| Pipe Centres | 680.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 65.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Panel Type | Type 21 |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 15 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room