Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Rated at 3702 BTU (ΔT50), the Nordic Flat panel radiator in white is ideal for medium living rooms or double bedrooms, comfortably heating spaces up to 30m² (323ft²). This wall-mounted radiator measures 400.00 × 1600.00mm, with a projection of 82.0 - 102.0mm and pipe centres at 1,680.00 mm, ensuring it fits perfectly in your home. It installs securely using the included wall brackets and fixings, providing peace of mind and stability.
The high-quality Gloss - RAL 9016 finish offers a premium, long-lasting surface that complements any decor. With CE & EN442 and UKCA certifications, it's backed by a 15-year guarantee, promising reliability and efficiency. Buy online securely and enjoy a warmer, more inviting home.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Flat |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 3702 |
| BTU (Δ30) | 1907 |
| Watts (W) | 1085 |
| Watts (Δ30) | 559 |
| Height (mm) | 400.00 |
| Width (mm) | 1600.00 |
| Projection from Wall (mm) | 82.0 - 102.0mm |
| Pipe Centres | 1,680.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 48.0 - 68.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Panel Type | Type 11 |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 15 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room