Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Built for dependable warmth with a style that works in UK homes, the Nordic Flat Panel Radiator in white is a superb choice for those seeking efficient heating. With a robust heat output of 5009 BTU, this radiator is perfectly suited for spacious living rooms or large double bedrooms, effectively covering areas up to 40m² (431ft²). Measuring 600.00 × 900.00mm, with a projection of 125.0 - 145.0mm and pipe centres at 980.00 mm, it is designed to integrate seamlessly into a variety of interior spaces.
The clean Gloss - RAL 9016 tone ensures it complements a wide range of UK interiors. Designed to install neatly, it guarantees both a professional look and efficient heat flow. Certified to meet EN442 standards, it comes with a full 15-year guarantee, offering peace of mind.
Warm up your living space - order this radiator with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Flat |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 5009 |
| BTU (Δ30) | 2580 |
| Watts (W) | 1468 |
| Watts (Δ30) | 756 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 900.00 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0 - 145.0mm |
| Pipe Centres | 980.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 73.0 - 93.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Panel Type | Type 22 |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 15 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room