Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Built to perform and designed to impress, the Nordic Linea White radiator enhances both comfort and décor in your home. With a robust heat output of 6756 BTU (ΔT50), it efficiently warms generous spaces such as larger double bedrooms or living areas up to 54m² (581ft²). Crafted from durable mild steel, this wall-mounted, double panel, double convector radiator measures a substantial 500.00 × 1400.00 mm, with a projection of 125.0 - 145.0 mm, ensuring long-term stability once installed.
The sleek Gloss - RAL 9016 finish offers a versatile look that complements both light and dark interior schemes, adding a touch of elegance to any room. UKCA and CE certifications guarantee quality, further backed by a 15-year warranty for peace of mind. Upgrade your space with a radiator that blends classic design and modern comfort.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Linea |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 6756 |
| BTU (Δ30) | 3479 |
| Watts (W) | 1980 |
| Watts (Δ30) | 1020 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 1400.00 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0 - 145.0mm |
| Pipe Centres | 1,480.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 73.0 - 93.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Panel Type | Type 22 |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 15 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room