Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Experience reliable warmth with the Nordic Linea radiator, designed to seamlessly blend into a variety of interiors with its high-quality Gloss - RAL 9016 finish. Rated at 1675 BTU (ΔT50), this radiator is perfectly suited for cosy bedrooms or compact studies, efficiently heating spaces up to 13m² (140ft²). Measuring 500.00 × 600.00, it features a projection of 82.0 - 102.0mm, ensuring versatility in room placement.
This wall-mounted, Type 11 mild steel panel radiator can be installed on new or existing pipework with minimal adjustment, making it a flexible choice for your heating needs. Certified to meet EN442 standards, it comes with a reassuring 15-year guarantee. Order now and enjoy fast UK delivery with the trusted service of Trade Radiators.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Linea |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 1675 |
| BTU (Δ30) | 863 |
| Watts (W) | 491 |
| Watts (Δ30) | 253 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 600.00 |
| Projection from Wall (mm) | 82.0 - 102.0mm |
| Pipe Centres | 680.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 48.0 - 68.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Panel Type | Type 11 |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 15 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room