Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
From build quality to heat performance, every detail of the Nordic Linea radiator focuses on providing lasting warmth and value. This flat panel radiator in a sleek White Gloss - RAL 9016 finish not only enhances your room's aesthetic but also delivers an impressive 6677 BTU (ΔT50) of heat output, making it perfect for spacious living areas measuring up to 53m² (570ft²). With dimensions of 600.00 × 1200.00mm and a projection of 125.0 - 145.0mm, it fits seamlessly into various settings.
Its wall-mounted design installs securely using the included brackets and fixings. Certified to EN442 standards, this radiator promises verified performance and reliability, backed by a robust 15-year guarantee. Add to basket today and experience warmth that lasts season after season.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Linea |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 6677 |
| BTU (Δ30) | 3439 |
| Watts (W) | 1957 |
| Watts (Δ30) | 1008 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1200.00 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0 - 145.0mm |
| Pipe Centres | 1,280.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 73.0 - 93.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Panel Type | Type 22 |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 15 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room