Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Introducing the Nordic Linea radiator in pristine white, perfect for those seeking both style and efficiency. With an impressive heat output of 4552 BTU, this radiator is ideal for medium-sized bedrooms or living spaces, covering areas up to 36m² (388ft²). Measuring 600.00mm in height and 1400.00mm in width, its sleek design is complemented by a Gloss - RAL 9016 finish, ensuring a modern and enduring look.
Designed to install neatly, it promises a seamless fit while efficiently warming your space. Certified to EN442 standards, this radiator comes with a comprehensive 15-year guarantee, underscoring its quality and reliability. From Trade Radiators' extensive selection of top-tier heating solutions, this radiator is ready to enhance your home.
Add this radiator to your basket today and experience Trade Radiators' trusted performance.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Linea |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 4552 |
| BTU (Δ30) | 2344 |
| Watts (W) | 1334 |
| Watts (Δ30) | 687 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1400.00 |
| Projection from Wall (mm) | 82.0 - 102.0mm |
| Pipe Centres | 1,480.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 48.0 - 68.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Panel Type | Type 11 |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 15 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room