Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Heritage-inspired looks with modern, efficient heating performance define the Nordic Linea radiator in White. Boasting a robust 3340 BTU output, this radiator ensures that regular bedrooms or living rooms up to 27m² (291ft²) remain warm and inviting. Measuring 600.00 × 600.00mm, with a projection of 125.0 - 145.0mm and pipe centres at 680.00mm, it fits seamlessly into various spaces with its sleek Gloss - RAL 9016 finish.
Built from durable mild steel and certified to CE & EN442, UKCA standards, it promises long-term reliability and efficiency, guaranteed for 15 years. Installation is secure with included wall brackets, ensuring stability and peace of mind. Discover lasting comfort - order your new radiator online today.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Linea |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 3340 |
| BTU (Δ30) | 1720 |
| Watts (W) | 979 |
| Watts (Δ30) | 504 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 600.00 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0 - 145.0mm |
| Pipe Centres | 680.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 73.0 - 93.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Panel Type | Type 22 |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 15 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room