Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Reliable warmth with a finish that complements a wide range of interiors, the Nordic Omega radiator is a stylish addition to any compact space. Delivering an impressive 2593 BTU, this aluminium radiator is perfect for keeping small bedrooms or home offices comfortable, covering areas up to 21m² (226ft²). Measuring 1046.00 × 340.00, it features four heating sections and a distinctive Gloss finish that elevates the overall look of your living space.
The radiator's wall-mounted design is compliant with EN442 standards, ensuring verified performance and peace of mind with a 15-year guarantee. Quick to align with consistent UK spacing standards, it also offers side valve entry/exit for added convenience. Add this radiator to your basket today and experience Trade Radiators' trusted performance.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Omega |
| Colour | Custom Colour |
| Finish | Gloss - (unless specified) |
| BTU (Δ50) | 2593 |
| BTU (Δ30) | 1335 |
| Watts (W) | 760 |
| Watts (Δ30) | 391 |
| Height (mm) | 1046.00 |
| Width (mm) | 340.00 |
| Projection from Wall (mm) | 114.0 - 118.0mm |
| Pipe Centres | 420.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 67.0 - 71.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 4 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 15 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 2-3 Weeks |
| Do You Require End Panels? | Not Required |
| Weight (kg) | 8.200000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room