Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Nordic Oslo 2 Column Horizontal Radiator in Custom Colour is designed to efficiently heat small to medium spaces, with a powerful output of 2352 BTU (ΔT50). This makes it ideal for rooms up to 19m² (205ft²), such as snug bedrooms or cosy home offices. Measuring 600.00 × 746.00 with 16 heating sections and a projection of 97.0 - 107.0mm, this mild steel radiator is both stylish and functional.
It installs securely using the included wall brackets and fixings, ensuring a reliable fit. Finished in Gloss - (unless specified), it brings depth and warmth to your chosen room style, while being UKCA and CE approved and backed by a 15-year guarantee for peace of mind. Transform your home with a radiator built for comfort and crafted for quality.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Nordic Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Hide Vertical Radiator Pipes
How to Hide Your Radiator Pipes
Video: How to Install a Column Radiator
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | Custom Colour |
| Finish | Gloss - (unless specified) |
| BTU (Δ50) | 2352 |
| BTU (Δ30) | 1209 |
| Watts (W) | 688 |
| Watts (Δ30) | 354 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 746.00 |
| Projection from Wall (mm) | 97.0 - 107.0mm |
| Pipe Centres | 826.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 64.0 - 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 16 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4-5 Weeks |
| Weight (kg) | 12.800000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room