Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Timeless column design that delivers reliable warmth for everyday living, the Nordic Oslo 2 Column Vertical Radiator is a perfect choice for medium-sized bedrooms or living spaces. With a powerful heat output of 4230 BTU (ΔT50), it effortlessly warms rooms of up to 34m² (366ft²), making it ideal for double bedrooms and regular living rooms. Measuring 1800.00 × 476.00 and featuring 10 heating sections, this radiator is expertly finished in a glossy custom colour, adding a refined, sophisticated aesthetic to your home.
It connects directly to your flow and return pipework, ensuring dependable operation. UKCA and CE approved, this radiator is backed by a 15-year guarantee, offering you peace of mind. Upgrade your space with dependable heating - shop this column radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Nordic Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Hide Vertical Radiator Pipes
How Efficient Are Column Radiators?
How to Turn a Radiator Off
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | Custom Colour |
| Finish | Gloss - (unless specified) |
| BTU (Δ50) | 4230 |
| BTU (Δ30) | 2179 |
| Watts (W) | 1240 |
| Watts (Δ30) | 639 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 476.00 |
| Projection from Wall (mm) | 97.0 - 107.0mm |
| Pipe Centres | 556.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 64.0 - 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 10 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4-5 Weeks |
| Weight (kg) | 24.100000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room