Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Smart proportions and strong output in a column form, the Nordic Oslo 2 Column Vertical Radiator in Velvet Bronze offers a balance of style and function. Providing 1692 BTU (ΔT50), it's perfectly sized for small bedrooms or studies up to 14m² (151ft²). Measuring 1800.00 × 204.00, this radiator features four heating sections with a projection of 97.0 - 107.0mm, ensuring it fits seamlessly into your space.
Designed to install neatly, its wall-mounted form ensures both a professional look and efficient heat flow. Expertly finished in Gloss, the radiator presents a refined, sleek aesthetic that complements any interior. Fully certified to EN442, it promises verified performance and long-term reliability for 15 years.
Add this radiator to your basket today and experience Trade Radiators' trusted performance.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Nordic Radiators
Useful links & helpful articles:
How Efficient Are Column Radiators?
How to Hide Your Radiator Pipes
Video: How to Install a Column Radiator
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | Velvet Bronze |
| Finish | Gloss |
| BTU (Δ50) | 1692 |
| BTU (Δ30) | 872 |
| Watts (W) | 496 |
| Watts (Δ30) | 255 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 206.00 |
| Projection from Wall (mm) | 97.0 - 107.0mm |
| Pipe Centres | 284.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 64.0 - 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 4 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 2-3 weeks |
| Do You Require Optional Feet? | Not Required |
| Weight (kg) | 9.640000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room