Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Timeless proportions and high-grade materials ensure this radiator performs as well as it looks. The Nordic Oslo 2 Column Vertical Radiator in Vintage Brass is a striking addition to any interior, offering a powerful 4230 BTU output to effectively heat rooms up to 34m² (366ft²), making it perfect for regular living rooms or double bedrooms. With dimensions of 1800mm in height and 476mm in width, this radiator features 10 heating sections for optimal heat distribution.
It connects directly to your flow and return pipework for dependable operation, ensuring consistent warmth throughout your space. The resilient Gloss coating gives the radiator a smooth, polished appearance, enhancing its aesthetic appeal. Adhering to EN442 certification standards and backed by a 15-year guarantee, this radiator is both reliable and stylish.
Transform your home with a radiator built for comfort and crafted for quality.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Nordic Radiators
Useful links & helpful articles:
Best Column Radiators
How to Child-Proof Your Radiators
Video: How to Install a Column Radiator
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | Vintage Brass |
| Finish | Gloss |
| BTU (Δ50) | 4230 |
| BTU (Δ30) | 2179 |
| Watts (W) | 1240 |
| Watts (Δ30) | 639 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 476.00 |
| Projection from Wall (mm) | 97.0 - 107.0mm |
| Pipe Centres | 556.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 64.0 - 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 10 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 2-3 weeks |
| Do You Require Optional Feet? | Not Required |
| Weight (kg) | 24.100000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room