Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
This radiator, designed for UK homes, provides steady performance with a stylish appearance to match any interior design. Featuring a robust heat output of 5394 BTU, it's perfect for keeping spacious living rooms or larger double bedrooms up to 43m² (463ft²) thoroughly warm. The Nordic Oslo 3 Column Horizontal Radiator measures 500.00 × 1421.00 and consists of 31 heating sections, ensuring efficient heat distribution across your space.
Suitable for use with all conventional wet heating circuits and combi boilers, this mild steel radiator is built to blend seamlessly into your home with a clean Gloss finish, unless specified otherwise. It meets EN442 certification standards and comes with a reassuring 15-year guarantee. Get the warmth you need and the look you want - buy now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Nordic Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Hide Your Radiator Pipes
How to Turn a Radiator Off
How to Remove a Radiator
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | Custom Colour |
| Finish | Gloss - (unless specified) |
| BTU (Δ50) | 5394 |
| BTU (Δ30) | 2778 |
| Watts (W) | 1581 |
| Watts (Δ30) | 814 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 1421.00 |
| Projection from Wall (mm) | 133.0 - 143.0mm |
| Pipe Centres | 1,501.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 82.0 - 92.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 31 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4-5 Weeks |
| Weight (kg) | 31.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room