Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Smart proportions and strong output in a column form, the Nordic Oslo 3 Column Horizontal Radiator in Vintage Brass is the perfect solution for compact heating needs. With an impressive 522 BTU (ΔT50), this mild steel radiator efficiently warms utility spaces or compact hallways up to 4m² (43ft²). Measuring 500.00 × 161.00, it features three heating sections, providing reliable supplementary warmth in smaller areas.
Finished in a Gloss that enhances the room's ambiance, it combines aesthetic appeal with practical heat output. Simple to connect with standard radiator valves (not included), it is designed for wall mounting and ensures ease of integration into your existing heating system. Fully certified to EN442 standards, it promises long-term reliability and performance, backed by a 15-year guarantee.
Discover lasting comfort - order your new column radiator online today.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Nordic Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Turn a Radiator Off
How Efficient Are Column Radiators?
Best Column Radiators
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | Vintage Brass |
| Finish | Gloss |
| BTU (Δ50) | 522 |
| BTU (Δ30) | 269 |
| Watts (W) | 153 |
| Watts (Δ30) | 79 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 161.00 |
| Projection from Wall (mm) | 133.0 - 143.0mm |
| Pipe Centres | 241.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 82.0 - 92.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 3 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 2-3 weeks |
| Do You Require Optional Feet? | Not Required |
| Weight (kg) | 3.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room