Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Designed to look good and heat well - every day, the Nordic Oslo 4 Column radiator is an ideal choice for expansive living spaces or large areas. With an impressive 10374 BTU heat output, it ensures that rooms up to 83m² (893ft²) remain thoroughly cosy. This custom colour column radiator measures 600.00mm in height and 1781.00mm in width, featuring 39 heating sections that combine style with function.
It connects directly to your flow and return pipework for dependable operation, meeting EN442 certification standards, and comes with a full 15-year guarantee. Defined by a Gloss finish, this radiator blends durability with understated elegance, making it a standout addition to any space. Order today and enjoy reliable heating that lasts for years to come.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
4 Column Radiators
Nordic Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Remove a Radiator
Video: How to Install a Column Radiator
How Efficient Are Column Radiators?
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | Custom Colour |
| Finish | Gloss - (unless specified) |
| BTU (Δ50) | 10374 |
| BTU (Δ30) | 5345 |
| Watts (W) | 3042 |
| Watts (Δ30) | 1567 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1781.00 |
| Projection from Wall (mm) | 171.0 - 181.0mm |
| Pipe Centres | 1,861.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 102.0 - 112.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 39 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4-5 Weeks |
| Weight (kg) | 59.980000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room